Ahoj, zajímalo by mě, kdo jste se teď odkud vrátil a jak se vám tam líbilo. Ať už to byl třeba pobyt v Chorvatsku, Římě nebo na Slovensku... Kolik tam bylo lidi, jak cestování v této zvláštní době šlo a s čím jste se potkali? Nebo naopak co vás nadchlo a překvapilo? Diky za jakékoliv zkusenosti. :-)  .

Kdo se teď odkud vrátil a jake to bylo?

Založil ve fóru Cestopisy

Maďarsko termály - pohoda, klid - jen kdyby někdo nevěděl dálníční rakouská známky jde online koupit jen 18 dní dopředu, takže buď plánovat, nebo koupit na pumpě. Na hranicích v Mikulově si za ní za při platbě kartou řekli o 0,5 EURa víc. V termálech samozřejmě hlavně stařešiny a rodiny s dětmi.  Čeština tu jde slyšet hodně a i většina popisků je v němčině a češtině/slovenštině. Pro porovnání za 3 celodenní vstupy placeno 880,- x celodenní vstup do aquaparku v Pasohlávkách 1000,-. Jak to je s tím tankováním pro cizince jsem nezkoušel. Pro Maďary, ale stále na všech pumpách svítí 480 HUF za litr. Jo a HUFy jsem nikde nepotřeboval, všude berou karty a parkovací automaty berou i EURa

1 Citovat

Na tu rakouskou dálniční známku existuje trik. Stačí tam dát, že nakupuješ jako firma a najednou to jde koupit klidně i s platností na ten samý den. 

2 Citovat

Díky, nevěděl jsem. Naklikal jsem to v Mikulově v Lidlu a pak koukal, že tam mám srpen.

0 Citovat

matej15 napsal(a):

Na tu rakouskou dálniční známku existuje trik. Stačí tam dát, že nakupuješ jako firma a najednou to jde koupit klidně i s platností na ten samý den. 

zajimavy tip! Diky

0 Citovat

Jen upozorneni pokud se nekdo chysta do Liverpoolu  Z letiste nefunguje momentalne zadna verejna autobusova doprava ,jedine taxi nebo pesky na  South Park station  cca 4-5 km

2 Citovat

Okamžitě platná rakouská digitální dálniční známka by měla jít pořídit i na přechodu v Dolním Dvořišti na pumpě Ono.

0 Citovat

Platbu za A dálnici pro termín kratší než 18 dní předem je nutné provést jako firma . Jinak v Mikulově těsně za hranicí (Am Zollhaus 11, 2165 Drasenhofen) po mě chtěli v dubnu při koupi dálnice A a/nebo SI malý techničák . Známky obvykle kupuju online, ale tenkrát jsem je z určitých důvodů kupoval až na hranici. Nic mi k ceně nepřirazili, ale musel jsem po vystátí menší fronty do auta pro malý techničák a znovu do fronty...

EDIT: ptal jsem se samozřejmě k čemu techničák, co to je za blbost. Prý proto, že kdybych jim sdělil špatnou SPZ a pak to chtěl reklamovat/změnit, tak už to nepůjde... Nemělo smysl diskutovat, bez techničáku by mi to zkrátka neprodali. Třeba od té doby dostali rozum, ale už jsem to nezkoušel, další cesty do A už byly opět s nákupem online.

0 Citovat

Vídeň - Malpensa , Ryanair, zpoždění 4 h, jenom BP, jinak nikdo nic nevyžadoval.

Malpensa - Saronno - Como vlakem, nikdo nic nevyžadoval, 4 dny courání kolem Lago di Como, cenovky v Bellagio na můj vkus docela nechutný, jinak všude kolem jezera vládne těžká pohoda, zajímavý hack - v posledních večerních busech už většinou nemají lístky, tak tě nechají jet zadarmo.

Como - Monza - Bergamo vlakem, během pobytu v Itálii první a zároveň poslední upozornění od průvodčího na face mask. 2 dny pěšího poznávání Bergamo, kašna na Piazza Vecchia v rekonstrukci, počasí až moc vyšlo, 37 °C přes den už je fakt až až.

Bergamo - Milano  vlakem, 4 dny v Miláně pro mě bylo málo, nestihl jsem všechno co bych chtěl, město jako kráva, takže pohyb hlavně metrem. Nebyl jsem v Itálii 14 let a musím říct, že to tam hodně zčernalo, v každém parku borci nalití nebo na fetu (nebo oboje) a pravidelně rvačky. 

Milano - Malpensa vlakem

Malpensa - Vídeň , Ryanair, na minutu přesně, BP a to je vše.

1 Citovat

Ještě poznámka k té rakouské dálniční známce. Ten fígl s nákupem digi známky jako firma jsem zjistil až později, proto jsem před měsícem kupoval papírovou. Můžu doporučit  pumpu Tank Ono v D. Dvořišti-cena jen prepocitana na koruny bez dalších prirazek, jak je bezne u jiných ceskych prodejcu. Jen tam mohou být fronty - je to levná pumpa.

Loni v srpnu jsem jel přes Halamky, takže jsem známku kupoval až v Hornu v Rakousku-opet bez problémů, žádný technicak  vidět nechtěli.

0 Citovat

Vcerejsi ranni let Viden - Liverpool i nasledny vecerni Liverpool - Dublin bez problemu nacas, ani zadne fronty na letistich

Je ale pravdou,ze ve Vidni jsem byl na letisti uz po pulnoci ,stejne tak let z Liverpoolu do Dubinu byl az pozde vecer, kdy prilet do Dublinu byl az pred pulnoci

V teto souvislosti kdy hodne lidi nocovalo ve Vidni a pak i v Dublinu na letisti me napada jednoduchy privydelek letist v podobe instalace nenarocneho lezeni ,pripadne poskytnuti obycejne deky ,namisto nocovani lidi na zemi

V Liverpoolu nastala i komplikace kvuli stavky ridicu spolecnosti Ariva a z letiste do mesta nejel zadny bus ,byla mozna jen doprava taxikem , pripadne pesky jit asi 5km na vlakove nadrazi ,odkud jezdila jiz jina firma MHD do centra

1 Citovat

Projíždíme  interrail, momentálně  ve Francii, železničáři pořád stávkují, každý den nějaký bez náhrady zrušený vlak.  Vive la France!

0 Citovat

Stavka je preci popularni reseni:-) Dokud nebude povinna kompenzace ,bez ohledu na to kdo stavkuje a proc ,tak vzdycky zakaznik na tom bude bity

 

1 Citovat

Kodan - Narsarsuaq s Air Greenland, ako za starych dobrych cias, stacil pas a letenka, ziadne ruska, testy ani ockovania.. spokojne mozu letiet aj antiruskari a antivakcinari :D

1 Citovat

Týden v Normandii, Francie. Ačkoliv jsme četli před odjezdem zprávy o tom, jak Francie hlásí 7. vlnu covidu a opět vysoké čísla nakažených, nikde žádná omezení ani povinné roušky (MHD jsme nejezdili, tam nevím), nikdo nevyžadoval žádné papíry.

Popravdě dost nemile nás překvapily ceny za mýto na dálnicích. Jeden odpolední výlet tam a zpátky a člověk platil víc než za 10denní rakouskou dálniční známku. Cestou tam jsme to vzali ještě přes Belgii a měli jednu noc tam a tak docela ušetřili oproti útratě za mýto cestou zpět :-(

0 Citovat

V půlce července Vídeň->Tenerife s Ryanairem, let úplně plný (ceny letenek nesmyslný, my jsme měli za 10€ díky akci tady na cestujlevne). Včera návrat zpět, taky plný let a měli jsme 2h a 58min zpoždění, už jsem doufala v kompenzaci, ale ve vzduchu si zvládli něco nahnat. Celou dobu jen roušky v dopravě (netýká se letadla, tam nic), což se dodržovalo a řidiči i napomínali, když někdo neměl nic. Několik lidí nosí respirátor i po ulici nebo v obchodě, ale povinné to není. Jinak lidí bylo dost jen na jižním pobřeží, jinak pohoda. Počasí z půlky nic moc -  v Puertu jsme měli dost často zataženo.

0 Citovat

My sme doleteli tym.zmeskanym letom na Tenerife. Tiez som dufal ze to vyjde na kompenzaciu, ale bolo to 2:47. Ale uplne "super" bolo 7 hodin sedenia v lietadle, lebo najprv nieco vymienali, a pitom prehadzovali batozinu s predu do zadu+ dalsia polohodina cakania na novy slot.

Inak ceny stale okolo 300€ RT od Novembra. Vdaka Maroku za 10+ som dokupil batozinu takze 100 dokopy za 2 osoby. Na vrchol sezony super cena. Diky Honzovi.

0 Citovat

O víkendu Švýcarsko. Žádný formulář, žádné roušky. V letadle ani MHD. Vlaky na čas. Tramvaje a lodě v Ženevě nikoliv.

Pokud koupíte ubytování přímo na geneve.com, dostanete k němu Choco Pass v hodnotě 30 franků za osobu. Ceny před pár měsíců prakticky shodné s Bookingem. Po příjezdu na hotel dostanete permici na MHD zdarma po městě. Avšak na letišti už automat nevydává lístky zdarma, jak se píše ve zdejším průvodci. Už od ledna. Hotel musí dopředu poslat na mail speciální QR kód. Náš neposlal.

V Ženevě překvapivě levné ruské kolo jen za 7 franků.

0 Citovat

A celou dobu jsme platili jen kartou. Hotovost jsme nikde nepotřebovali. Občas byla ale minimální hodnota platby kartou na 10 francích.

0 Citovat

PRG- ATH a druhý den ATH- KIT (ostrov Kythira) s Aegean.

Pohoda, letadlo plně asi na 75% - hodně cestující kaslali ale i tak let bez povinnosti nosit roušky. :))

V Řecku se nosí roušky v MHD a v lékárně. Řekovi to dodržují poctivě (aspoň v Aténách). 

Kythira úplně pohoda, málo lidí, krásně a čisté pláže. Auto za 50€ za den, benzín 2€40/L ale Suzuki Swift má malou potřebou takže jde to.. gyros v Aténách stále za 2€40, na ostrově již za 3€50 ;)

Všude se .lze platit kartou (kromě autopůjčovna na Kythira - ale zde platit prostě důvěru - platíme až vrátíme auto). Všude je poplatek při výběru v atm min 2€50 pro cizí karty, i v Aténách v HSBC také za poplatek...

Zítra návrat do Atén a pozítří do Prahy. 

 

 

 

 


img-20220724-153104.jpg

0 Citovat

Tak znovu se potvrzuje ze letiste Cork nema chybu , pruchod pres security sotva minuta,  letiste zdaleka ne tak plne jako minule

Opet let do Bergama 3 hodiny mam cas jestli nebude zpozdeni, minule bylo 2 hodiny , ale let do Prahy mam az v 8 rano z Bergama 

Pokud tedy muzu doporucit tak letiste Cork, pravdepobne nebude spatne ani letiste Shannon airport u Limericku s ktereho jsem uz dele neletel,   ani letiste Kerry airport u Kilarnay Dublin se sice zlepsil ale s timhle klidem a pohodovem posezeni u pivka se to srovnat skutecne neda Kdo jede na sever ma jeste moznost letiste Knock,pro mne je uz moc daleko stejne jako Belfasr 

A proc jsem dorazil tak brzo? Bydlim 50 km od Corku a jel jsem na letiste autobusem Jinak staci i hodina pred odletem  Vetsinou tu jezdim na tu hodinu a pul  Na Bergamo se taky tesim, podle hodnoceni je to v soucasne dobe chaosu na letistich nejlepsi letiste v Evrope  Ovsem na Cork to asi nema :-)

Jeste jen dodatek fungujici wifi i elektricke zasuvky To neni na kazdem letisti samozrejmost napriklad v Dublinu to je dost bida

1 Citovat

Let do Bergama nakonec prilet jen o 10 minut pozdeji  letiste po pulnoci jeste celkem zive na  ranni lety pousteli az pred 3 rano  Oproti minule zlobila wifina ale uz se zda vporadku Obcerstveni otevrene drive nez minule pres celkem dost lidi zadny chaos Bergamo je hodne prijemne letiste a nakonec i mesto ,navic velka baze Ryanairu coz umoznuje prestupy po cele Evrope,velmi casto nejlepsi ceny na Kanary ,ale i jinam 

1 Citovat

Konecne sa mi podarilo na 4pokus opustit letisko bremy lietadlom.

Som rad, ze som sa neriadil osobnymi skusenostami miestnych matadarov a pouzil som zdravy sedliacky rozum, inak by som sa bez pasu ci do lietadla nedostal.

Salonik uplne na kokot bez vina, tak som musel dat pivko a to rovno z rozcarovania prve bolo nealko.

Obedove menu sa malo spustat o 1200 ale kurvy pristahovalecke ho donisli az o 1215 a aj to bez polivky.

V letadle fajn, kto chcel (asi 95perc germanov a ich fanusikov) mal ffp2, kto nie, ziadny problem.

Ve vidny ludi jak nasranych, najlepsi pripecenci co sa vypravaju v strede chodby.

A cul hor sa po okreskach na nivy s valentinskym slovak lines.

0 Citovat

Včera jsme se po týdnu vrátili z Barcelony. Letenky Vídeň - Barcelona a zpět u Ryanairu, vezl nás Lauda. Ve Vídni i v Barceloně odbavení i kontrola za pár minut, z Vídně hoďka zpoždění. Velikost palubních zavazadel nikdo neřešil. Ubytko přes Booking  v pohodě, ubytovávala nás ruska , takže jsem ještě oprášil, co si pamatuju ze základky 😁Barcelona krásná, úchvatná, výlet do Monserrat, jinak památky, město a pláže. Pláže krásné čisté písčité, moře čisté a teplé. V supermarketu Mercadona nakoupíte za naše ceny, možná malinko dráž, ale jak co, našli jsme i levnější věci, jak u nás. V malých obchůdcích je to trošku dražší. Jídlo a pití v restauracích je poměrně drahé, ale to i  u nás, ale v Barceloně je ten rozdíl ještě větší. Ochutnali jsme samozřejmě všechny místní speciality, paelu, sangrii, tapas, většinou si za to zaplatíte, ale všechno je strašně dobré. Ale zase pokud se vzdálíte od centra a nepotřebuje nóbl restauraci, dá se najíst za přijatelné ceny. My jsme bydleli u zastávky metra Torrassa a přímo u výlezu na křižovatce byli turci, kebab vynikající za 4E, pizza trochu menší jak u nás, ale boží všechny druhy za 4,50, tři pizzy za 11E. Jako nouzovka úplně v pohodě. Covid nikdo neřeší ani na letištích, ani v Barceloně, pouze v  hromadné dopravě chtějí roušky, ale každý je nenosí. Ikdyž jsem si předem nastudoval, jak moc se v Barceloně krade, tak i přesto se i nám stalo, že jsme vyšli z metra a dceři z přední kapsy u kalhot zmizel mobil a mě ze zavřené příruční tašky přes rameno peněženka... Do teď nevíme jak.... Víme ale přesně kdy a měli to fakt zorganizované a nachystané. To nám potvrdili i na konzulátu, že v Barceloně jsou organizované skupiny kapsářů a že nejsme výjimka, že za týden na konzulát přijdou desítky čechů a policie řeší denně stovky případů takových krádeží. Takže pozor na věci, hlavně v metru, autobusu, na pláži taky a tam kde je hodně lidí pohromadě. Vypozorovali jsme, že je úplně běžné v metru jezdit s batohem ve předu a s mobilem v ruce a na pláži furt někdo na dece a pokud leží a zavře oči, tak si tašku nebo batoh dá pod hlavu, nebo aspoň chytne za ucho nebo popruh do ruky. Barcelona je prostě krásná a úchvatná, ale nezapomínejte že vás chce za každým rohem okrást!!!!  Jo a kdybyste chtěli někdo vědět něco aktuálního o Barceloně, rád odpovím, prolezli jsme ji křížem krážem a to jsme ještě nestihli všechno co jsme chtěli 😉

3 Citovat

V Barceloně se dá najíst i levně, záleží na čtvrti. Třeba kolem nádraží Sants nebo autobusáku Nord. V některých Mercadonách mají i jídelní kout s mikrovlnkou, takže se tam dá sníst i koupená paella, hotovky z chlaďáku nebo z teplého pultu. Super je stroj na pomerančový džus. 🙂

Ve středu jsme se vrátili z výletu Barcelona-Lloret de Mar-Blanes-Malgrat de Mar-Santa Susanna-Pineda de Mar.

Roušky nutí nekteří řidiči v regionálních busech, jinde jsem to nezaznamenal.

Jediné výtky za celou dobu bych směřoval k dopravcům: RENFE - zpoždění, stav automatů, neinformování o odjezdovém nástupišti, DPMB za hrozný autobusák a RJ tak nějak celkově. 😆 Wizz Air nám protentokrát zapomněl cestu pokazit.

0 Citovat

V Barceloně se krade vážně hrozně, slyšel jsem takových případů už spoustu :(

Když už jsme u tohohle tématu, varování pro všechny, kdo se chystají někdy do Athén. Taky to tam mají organizované a hlavně v metru operuje taky spousta gangů. Byli jsme tam dvakrát a dvakrát jsme v metru cestou z letiště na Syntagmě odráželi útok.

Poprvé nějak dokázali zaseknout dveře v metru, když se tlačítko zmáčkne víckrát, tak se otvírání zastaví. My samozřejmě v panice, že s kufry nevystoupíme, spěchali jsme k jiným dveřím, na poslední chvíli jsme si všimli, že hajzl už měl ruku v kabelce. Šel nejspíš po pasech, dokázal otevřít i malou kapsu uvnitř kabelky. Podruhé dost podobný scénář, ale už jsme byli zkušenější, varovné znaky jsou, když vám chce někdo pomáhat a radit. Ještě rizikovější než Syntagma je stanice Monastiraki, kde se přestupuje na linku do přístavu.

Letos jedeme znovu, vážně uvažujeme, že si vezmeme z letiště taxi, kdo ví, co zase vymysleli za inovace. Athény jsou krásné město, Řekové moc fajn, ale ta blízkost Albánii a Blízkému východu je bohužel na obtíž. 

3